26 Ocak 2010 Salı

Cilt tipini öğrenCilt bakımının başarılı olması için bilmemiz gereken en önemli şeylerden biri de cilt tipini bilmektir.Ne kadar pahalı ürün kullanırsanız kullanın cilt tipinize uygun değilse yarardan çok zarar getirir.Aslında biraz dikkat edilirse cilt yapınızı çözmek çok da zor birşey değildir.Aşağıdaki açıklamaları okuyarak kendi cilt tipinizi tanımaya çalışın . Ayrıca bilindiği üzere her cildin kendine has bakımları vardır ve biz bunları hep beraber öğreneceğiz :))

CİLT TİPLERİ
1.Kuru Cilt 2.Yağlı Cilt a)Yağlı, b)Akneli, c)Hassas 3.Karma Cilt 4.Normal Cilt 5.Hassas Cilt 6.Olgun Cilt 7.Genç Cilt

1.Kuru Cilt: Bakıldığında mat duran, kepeklenme oluşan bir cilt tipidir. Gözenekleri sıkı ve küçüktür. Zamanla kaşıntılar söz konusu olur. Sürülen ürünlere karşı yanma hissi oluşur. Bu durumda bol neme ihtiyaç duyulur.

2. Yağlı Cilt: Kendi arasında üç guruba ayrılır. a)Yağlı, b)Akneli, c)Hassas
a)Yağlı Yağlı Cilt: Bakıldığında portakal kabuğu görünümünde olan gözenekleri geniş ve dolu olan parlayan cilt tipidir.
b) Yağlı Akneli Cilt: Aşırı SBS salgısından oluşur. Cilt temizliğine dikkat edilmesi gerekir.
c)Yağlı Hassas Cilt: Alerjik bünyelerde ortaya çıkan cilt tipidir. Bakıldığında cilt parlar ama aynı zamanda hassasiyet söz konusudur. Bu ciltlerde aşındırıcı ürünlerden uzak durulmalıdır.

3.Karma Cilt: Yanak bölgesi normal veya kuru olan, T bölgesi yağlı olan cilt tipidir. Veya yanak bölgesi yağlı, T bölgesi normal veya kuru olan cilt tipidir.

4.Normal Cilt: Bakıldığında hafif ışıltısı olan yağı ve nem oranı bakımından eşit olan cilt tipidir. İdeal cilt tipidir.

5.Hassas Cilt: Bakıldığında kırmızılılık ön planda olan cilt tipidir. Alerjik bünyelerde daha sık rastlanır.(Alerjik astım, alerjik bronşit gibi).

6.Olgun Cilt: Cilt 25 yaşından sonra yaşlanmaya başlar, 40 yaşında ise olgun cilt oluşur. Olgunlaşan ciltte nem ve yağ kaybı oluşur. Elastin ve Kolosjon liflerinde zayıflamalar oluşur.

7.Genç Cilt: Elastin ve Kolosjon lifleri sağlıklı cilt tipleridir. Nem ve yağ oranı düzgündür.

1 yorum :

 

© 2016 Cilt Bakımı ve Makyaj